trenderuar

kulak-estetigi

Estetik girişimler arasında Kulakla ilgili olarak en sık yapılan işlem, kepçe kulak ve küçültme ameliyatlarıdır. Bunun dışında birde küpe deliklerinin yırtılmasından dolayı
yapılan operasyon vardır. Kulağın olduğundan fazla öne kıvrık olmasına kepçe kulak (yelken kulak) denir. Kulak kıvrımlarının tam gelişememesi sonucu ortaya çıkar ve kalıtımsaldır. Ağırlıklı olarak erkek hastalar tarafından talep edilen kepçe kulak ameliyatı ancak 5-6 yaş sonrası yapılması uygundur. Zira bu yaşa kadar kulak gelişmesi tamamlanacaktır. Kepçe kulak oluşumu bebeklik çağında tespit edilirse, doktor kontrolünde elastik bandaj uygulaması yeterlidir.

Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat, arkadan kesi ile yapılarak dışarıdan iz görünmemesi sağlanır. Kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıldıktan sonra, “Y” şeklindeki uygun kıvrımı sağlamak için, uygun yerlerden kıkırdağa kesiler ya da rasp ile inceltme yapılabilir. Daha sonra kulağa şekil vermek için kıkırdağa kalıcı dikişler konur. Kulak böylece arkaya doğru eğim kazandırılıp, baş ile olan açısı azaltılır. Normalde bu açı 30-35º ‘dir. Bir hafta kadar geçici şişlik veya kızarıklık olabilir.
İyileşme süresi iki haftadır. Bu ameliyat kalıcı bir işlemdir. Kişinin kulakla ilgili stresini ortadan kaldırarak, psikolojisinde rahatlama sağlar. Her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir. Hasta aynı gün eve gidebilir.

Sağlığınız Hayattaki En Önemli Varlığınızdır!

Randevu almak için hemen iletişime geçin