trenderuar

Estetik-Burun-Ameliyati

Estetik Burun Ameliyatları Nasıl Planlanır ?
Burun ameliyatı öncesi hekim ve hasta en az yarım saat yapılacak ameliyat hakkında konuşmalı, hastanın fotoğraflarını hekim ve hasta birlikte değerlendirmelidir. Bu yapılacak ameliyatın planlanması ve hastanın hekimden beklentilerinin tam olarak anlaşılabilmesi için oldukça yararlıdır. Üç boyutlu bilgisayar programları ile hekim ve hastanın burun üzerinde şekil değişikliklerini birlikte değerlendirmesi zaman kazandırır. Ancak elinde bir fotoğraf ile gelen ve benim burnumu bu şekilde yapın diyen hastalar da bilmelidirler ki her yüzün kendine ait harmonisi ve dengesi vardır. Her yüze giden burun farklıdır. Bir yüzde güzel görünen bir burun başka bir yüzde oran ve açı farklılıkları nedeni ile güzel durmayabilir. O nedenle kişiler örnek gösterdikleri burunun tıpatıp aynısının yapılmasının mümkün olmayacağını da bilmelidirler. Ancak hastalar bilmelidir ki burun ameliyatları estetik cerrahinin en yüz güldürücü, eskisine oranla çok daha rahat yapılan ve başarılı sonuçlar elde edilen ameliyatlarıdır. Burunda yapılacak milimetrik değişiklikler hastanın yüz görünümünü çok pozitif oranda güzelleştirmektedir.

Burun Estetiği
Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir.
Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Ancak bu, ameliyatın görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği ve diğer insanların ameliyattan sonra size farklı davranacağı anlamına gelmez. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir. Birçok cerrah, buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih eder.
Bu bekleme süresi, genç kızlar için 14 -15 yaş civarı erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aile tarafından değil, bizzat kendisinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.
Burun Revizyonu
Sekonder Rhinoplasti (Daha önce burun ameliyatı geçirmiş olanlar için)
Daha önce bir veya birçok kez burun operasyonu geçiren kişilerin tekrar ameliyat olması gerektiği durumlarda sekonder rhinoplasti terimi kullanılır.
Neden sekonder rhinoplasti ihtiyaç duyulur?
Ameliyat sonrası burunda şekil bozukluğu nefes alma sıkıntısı ile birlikte olabileceği gibi, nefes sıkıntısı oluşmadan da meydana gelebilir. Sekonder rhinoplasti çoğu kez, ameliyattın bu beğenilmeyen sonucunu gidermek hem de nefes sıkıntısını çözmek için yapılır. Bazen de ameliyat sonrası geçirilen travmalar ameliyatlı burnun şeklini bozarak ikinci bir operasyona neden olabilmektedir.
Sekonder rhinoplastide neler yapılır?
Sekonder rhinoplastide hedef şikâyetlerin giderilmesidir. Şikâyette nefes sıkıntısı da varsa mutlaka düzeltilmeye çalışılmalıdır. Burun şeklindeki eğriliğin giderilmesi, ucundaki deformitenin düzeltilmesi, sırtındaki eksikliğin yerine konması ya da fazlalığın alınması, burun delikleri arasındaki asimetrinin düzeltilmesi yapılacak işlemlerdendir. Bazen de önceki ameliyatlar da burun yüze göre çok küçük ya da büyük kalmış olabilir ki, sekonder rhinoplastinin amacı burunu ideal büyüklüğüne getirmek olur.

Sağlığınız Hayattaki En Önemli Varlığınızdır!

Randevu almak için hemen iletişime geçin