trenderuar

Liposuction

Liposuction cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fazla yağlar alınabilmektedir. Birkaç lokalize alandan yağ alınması durumunda lokal anestezi tercih edilirken, daha fazla alanlar için genel anestezi uygun olacaktır. Ameliyat 1-3 saat arası sürer. Bir veya iki lokalizasyondaki yağ depolanmasını almak için hastanın hastanede kalması gerekmese de daha fazla yağ almalar için hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir Şişliklerin inmesi ve vücut hatlarının belirmesi 8 haftayı bulacaktır. Ameliyat yara izleri de ortalama 4 ay içerisinde belli belirsiz hale gelir.
Liposuction -Yağ Alma:
Ergenliğe kadar insan vücudunda yağ hücresi artışı olurken, daha sonraki dönemlerde yağ hücresi sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür ki, bu kilo artışı ile sonuçlanır. Kişinin beslenme biçimi, yaşam tarzı, egzersiz ve spor yapması fazla kiloların önlenmesinde ya da verilmesinde faydalıdır. Ancak bu kişilerde dahi inatçı yağ birikimleri olabilmektedir. Diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleri karın, bel, kalça, uyluk iç ve dış tarafı, diz, kolların iç kısmı, yanlar ve boyundur. Fazla diyet ve egzersiz yağ yakımından ziyade vücut sağlığının bozulması ile sonuçlanır.
Liposuction Yağ Aldırma Operasyon Öncesi
Normal veya normale yakın kilosu olan fakat vücudun belli bölgelerinde fazla yağ depolanmaları olan hastalar, deri kalitesinin iyi olması durumunda rahatlıkla uygulanabilir ve olumlu sonuçlar alınır. Deri kalitesi kötü, yani deri sarkık veya çatlak ise dermolipektomi dediğimiz germe ameliyatları tercih edilir. Yaş sınırlaması yoktur. Hastanın psikolojisi değerlendirilmeli, beklentiler mutlaka gerçekçi olmalı ve cerrah ile tartışılmalıdır. Beklentileri gerçekçi olmayan hastalarda uygulanmamalıdır. Liposuction sahasından yakın zamanda ameliyat yapılmışsa, kan dolaşımında problem varsa, kalp veya akciğer hastalıkları varsa liposuction tercih edilmemelidir. Ayrıca hasta antidepresan ilaçlar veya kilo verdirici ilaçlar kullanıyorsa, liposuctionda 3 hafta önce bu ilaçlar kesilmelidir. Yüzden ayak bileğine kadar heryere rahatlıkla uygulanabilen liposuction, kadınlarda en sık kalça, göbek bacaklar ve boyun, erkeklerde ise bel, boyun altı ve göbek bölgelerine yapılmaktadır. Liposuction hastalara daha rahat giyinme, rahat hareket edebilme ve özgüveninizi artırma şansı verir.
Liposuction ameliyatı çoğu zaman tek seanslı olup, 4 kilodan fazla saf yağ alınması gerekiyorsa, kısa aralıklarla kalan miktar da alınabilir. Aynı lokalizasyondan yağ alınacaksa 6 hafta beklenmelidir. Liposuction ile alınan yağlar istenildiği takdirde, çökük, yağ eksikliği olan, ince veya kırışık olan bölgelerde enjekte edilerek kullanılabilmektedir. Alınan yağlar enjektörde steril bir şekilde toplanmalı, içindeki sıvı filtre edildikten sonra salt yağ kısmı daha ince kanüller yardımı ile verilebilmektedir. Birkaç lokalize alandan yağ alınması durumunda lokal anestezi tercih edilirken, daha fazla alanlar için genel anestezi uygun olacaktır. Ameliyat 1-3 saat arası ortalama süreye sahiptir. Bir veya iki lokalizasyondaki yağ depolanmasını almak için hastanın hastanede kalması gerekmese de daha fazla yağ almalar için hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Seçilmiş hastalarda yeterli ekip ve cihazla cerrahınız estetik plastik cerrah olmak kaydıyla güvenli bir işlemdir. Ameliyatın riskleri kanama, deri hasarları, sinir yaralanması, enfeksiyon (iltihab) ve sıvı birikimleri olarak sayılabilir. Ayrıca deri düzensizlikleri ve yağ embolisi de görülebilir. Liposuction sonrası izler küçüktür ve mümkün olduğu kadar göz önünde olmayan yerlerde planlanır. Kontur farklılıkları için ikinci bir müdahale gerekebilir.
Hasta ayakta iken yağ alınacak yerler yağ birikim oranlarına göre çizim yapılır. Ameliyat genel anestezi tercih edilmişse, hastane koşullarında ameliyathanede anestezi doktorunun kontrolünde yapılır. Lokal anestezi kullanılacaksa, sedasyon eklenebilir. Islak teknik uygulanacaksa, hazırlanan solüsyon verilir, yağ birikimi olan alandan yağların rahat alınabileceği ve kesi izinin çok dikkat çekmeyeceği yerlere (göbek kıvrımı, kasık kıvrımı gibi) birkaç mm’lik insizyonlar yapılarak, buradan kanüllerle negatif basınçlı vakum uygulayarak, yağ fazlalıkları çekilir. En az iki veya lokalizasyona göre üç delik açılmalı ki daha orantılı yağ alınabilsin. Birden fazla alana tek seansta liposuction uygulanabilir. Kanül delikleri genellikle dikilmez, gerekirse 1-2 dikiş konabilir. Bazen ince lastik borular konarak içerideki sıvı birikiminin daha rahat atılması sağlanır.
Liposuction Ameliyatı Sonrası:
Liposuction operasyonu sonrasında evre rahattır. Ağrı az olur ve doktor kontrolünde ağrı kesicilerle giderilir. Liposuction uygulanan alanlarda elastik bandajlarla pansuman kapatılır. Liposuction için korse 1-2 gün içinde başlanmalıdır. Korse iki ay kullanılmalıdır. Taburcu edildikten hemen sonra normal yaşamına devam edebilir, fakat 2-4 hafta ağır aktiviteden sakınılmalıdır. Liposuction uygulanan alanlarda nadiren morluk oluşabilir. Bir hafta içinde geçer. Şişlik, uyuşukluk, karıncalanma ve yanma hissi oluşabilir. Bunlar geçicidir. Yürüyüşler bu sorunların kaybolmasını hızlandırır. Dikiş varsa 5-10 gün içinde alınmalıdır. Şişliklerin inmesi ve vücut hatlarının belirmesi 8 haftayı bulacaktır. Ameliyat yara izleri de ortalama 4 ay içinde belli belirsiz hale gelir . İşe dönüş ise ameliyatın derecesi ile ilgilidir. Güneşe maruz kalındığında kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi noktalar) gibi sorunlar oluşabilir. Dikkat edilmelidir.
Liposuction Öncesi Önemli Hatırlatmalar:
ü Liposuction estetik bir ameliyattır. Mutlaka estetik plastik cerraha başvurmaları kendileri yararınadır. Cerrahınızın uzmanlık dalını sormayı unutmayınız.
ü Çene altı (gıdık), yanaklar, boyun, kolun iç kısmı, memeler, göğüs, karın bel, kalça, genital organların çevresi, yanlar, uyluk, diz iç yüzü, bacak arkası ve ayak bileğinden rahatlıkla fazla yağ dokuları liposuction ile alınabilir. Germe küçültme ameliyatlarına yardımcı olma amacıyla eklenebilir.
ü Liposuction deliklerinin izleri göz ardı edilebilecek özelliktedir.
ü Bir seferde hastaya bağlı olarak, güvenli bir şekilde 4.5 litreye kadar yağ alınabilir. Kan ve sıvı destekleri ile daha fazla da alınabilir. Ancak bu cerrahın tercihine bırakılmalıdır. 3-6 ay aralarla tekrarlanabilir.
Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlığınız Hayattaki En Önemli Varlığınızdır!

Randevu almak için hemen iletişime geçin