Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Yaklaşık 50 senedir uygulanan saç nakli operasyonları son 5 sene içerisinde iyice gelişmiş ve tek tek saç kökleri alınarak atama yapılabilir vaziyete gelmiştir. Saç ekimi kısaca nakli; iki kulak arası bölgeden enseye doğru olan ve ırsi şekilde dökülmeme niteliğine sahip, yoğun ve sıhhatli saç diplerinin ya da bünyenin başka bölgelerinden de (göğüs-sırt gibi) alınarak lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonrasında tek tek mikro-motor ile alınarak saç açıklığı olan bölgeye, tabii saç istikameti temel alınarak kanalların açılması ve alınan saç diplerinin bu kanallara yerleştirilmesi işlemidir. İki çeşit metotla uygulanmaktadır.Saç ekimi her mevsimde uygulanabilir.  Mevsim zamanlarının tedaviye müspet ya da negatif istikamette bir tesiri bulunmamaktadır. Ancak kimi uzmanlar yeni ekilen saç köklerini çok güneşten ya da çok soğuktan savunmak emeliyle güz aylarında saç ekimini tavsiye etmektedirler. Yeni ekilen saç diplerinin ilk iki haftada güneş ışınlarından korunması oldukça önemlidir. Bu sebepten saç ekim rehabilitasyonu olan insanın ekimin yapıldığı saç derisini bir müddet güneş ışınlarından savunması gereklidir. Bunun için bilhassa yaz aylarında dışarı şapka ile çıkılması gerekir. Aşırı soğuk havalarda saç köklerine ziyan vereceği için kışın da saç köküne ziyan vermeyen ve soğuktan sakınan berelerin takılması önerilir.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, başın üst bölümünde dökmüş ve seyreklik olan kısma sürekli varlığını sürdüren ense kıllarından alınarak deriye nakledilmesi işlemidir. Günümüz teknolojisi ile 2 yöntemle uygulanmaktadır. Bunlar FUT ve FUE yöntemleridir.

FUE Saç Ekimi (Follicular Ünit Extraction) yöntemi ise; ende bölgesinden özel yöntemle kılların tek tek alınıp seyrek veya dökülmüş baş bölümüne yerleştirilmesidir. Bu yöntem doktor ve hasta açısından uzun sürmektedir. Enseden alınan kılların miktarının fazlalığı belli bir zaman sonra ensede seyrelmeler görülmektedir. Uzman olmayan ekip tarafından gerçekleştirilen bu nakil işlemi, ensede kalan diğer kıl köklerini de etkileyerek dökülmesine sonrasında ensede seyreklik görülmesine neden olur. Saç ekimi sonrasında hastadan alınan kanın özel yöntemle pıhtılaşmasının azaltılması ve ekim yapılan bölgeye enjekte edilmesi, bölgenin kanlanması, nakil yapılan kıl köklerinin beslenerek daha sağlıklı büyümesinde önemli etkendir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde ekim yapılacak bölgenin muayenesi uzman ve ekibi tarafından yapılmalıdır. Hastanın sosyal çevresinden kulaktan dolma yanlış bilgilerle endişesi artmaktadır. Uzman ekip bu konuda hastanın endişesini azaltmak adına ekim yapılacak bölgenin belirlenmesinin ardından fotoğraflanarak hasta ile üzerinde konuşulması gereken bir konudur. Hasta ameliyat öncesinde mevcut hastalıkları, daha önce geçirdiği operasyonlar ve kullandığı ilaçları eksiksiz beyan etmeli, sigara, alkol, kafein kullanımı mümkünse kesilmeli, değilse azaltmalıdır.

Ameliyat İşlemi

Ameliyat işlemi, hasta uyanık veya hafif anestezi verilerek yarı uyanık olacak şekilde yapılır. Ekim bölgesi steril edildikten sonra steril şartlarda sürdürülür. FUE yöntemi gerekli olan kıl kökleriyle orantılı olarak 6-8 saat kadar sürmektedir. Öncesinde nakledilecek kıl kökleri enseden toplanır. Hastanın pozisyonu toplama işleminden sonra değiştirilerek ekim işlemine başlanır. Uzman ve ekibi tarafından yürütülen bu işlemde temizlik ve sterillik önemli unsurdur. Uzman olmayan ekip tarafından yapılan ekimler olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.

Ekim yaptırma işlemine karar verememek, çevrenin etkisiyle endişe duymak olağan şeylerdir. Saç ekimi yaptıracağınız kliniğin uzmanlığı ve başarısı, saç ekim uzmanının profesyonelliği hastanın gönül rahatlığıyla işleme onay verdirebilecek küçük ama etkili unsurlardandır.

Ekim sonrasında, ekim yapılan kliniğe 1 hafta sonra yaptığınız kontrol amaçlı ziyaretten sonra saç ekim uzmanı size bazı açıklamalarda bulunur. 20-25. Günlerde ekim yapılan saçlarda dökülme görülür. Dökülen saç köklerinin yerine 3 ay kadar sonra yenileri çıkmaya başlar. 1 yıl kadar bu döngü devam eder ve dökülmüş-seyrek olan yerler 1 yılın sonunda tamamen dolmaya başlar. Sabırlı ve özverili olunması gereken bu dönemde hastalar kesin sonucu 1inci yılın sonunda almaktadır.

Sağlığınız Hayattaki En Önemli Varlığınızdır!

Randevu almak için hemen iletişime geçin