Yüz ve Boyun Germe

Lifting de denilen germe operasyonları ileri yaşlarda oluşan ciltteki sarkmaları düzeltmeye yönelik işlemlere verilen isimdir. En sık gerçekleştirilen yüz ve boyun germe işlemlerinde yüzün yaşlanma belirtileri, cildin sarkması ve gevşemesi tedavi edilmeye çalışılır. Kesi izleri kulak çevresi ve saçlı kafa derisine gizlenerek yapılır.
Estekik cerrah operasyon sırasında yüz ifadesinin kaybolmamasına dikkat ederek, lokal olarak yağ birikmesi olan boyun, çene, yanaklar gibiyerlerde liposuction uygulaması da yapabilir.
Yüz ve boyun germe operasyonları 2-4 saat kadar sürebilir ve hastanın ilk geceyi hastanede geçirmesi önerilir.
İlk günlerde oluşabilecek belirgin bir ödem ve boyun, çene bölgesindeki morarmalar normal olup endişe edilmemelidir. Kulak arkalarında ve boyun bölgesinde duyulabilecek acı hissi ve ağrılar doktorun önereceği ağrı kesicilerle giderilir. Bu morluklar ve ödem oartalama olarak 10-15 gün içinde kaybolur. İlk ayın sonunda, şişkinlikler tamamen ortadan kalkar. Kulaklar, bir, iki ay içinde normal hassasiyetlerini geri kazanırlar. Yaralar genelde saçların arkasında gizlidir. Kulağın önünde hafif olarak görünen ufak yara izi geçici olarak saç modeli veya makyaj tarafından maskelenebilir.