Varis ve Hemoroid

VARİS
Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar, kan akışının, kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacak yüzeyindeki toplardamarlar genişler, uzar, yüzeyselleşir, bükümlü bir hale gelir. Ayrıca içlerinde kirli kan taşıdıklarından dolayı yeşilimsi, mor – mavi renkte görülürler. Bu hastalıklı damar kümelenmesine Varis denir.

VARİS NEDEN OLUŞUR?
Toplardamarlar (venler), açıklığı kalbe doğru bakan kapakçıklar içerir. Bu kapakçıklar, göğüs ve karın boşluğu içinde öksürme, hapşırma, ıkınma gibi nedenler ile basıncın arttığı durumlarda, bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller ve kan akımı daima kalbe doğru olur. Kapakçıklarda herhangi bir nedenle (geçirilmiş flebit, yani damar iltihapları, aşırı şişmanlık, genetik sebepler, doğumlar vb. ) oluşan yapısal bozukluklar, kanın geriye kaçmasına sebep olur ve zaman içinde kanın devamlı olarak damar içinde birikmesine bağlı olarak, damarlarda genişleme, uzama ve bükülmeler oluşur. Ayrıca doğum kontrol hapları, devamlı oturmayı ya da ayakta durmayı gerektiren meslekler, aşırı güneşlenmek, kaplıca tedavileri varis oluşumunu hızlandırabilirler.

ŞİKAYETLER
Gece krampları, ağrı ve kaşıntı en sık görülen şikayetlerdir. Gece krampları:Gün içinde varisli damarlarda oluşan göllenmeye bağlı olarak gece istirahat halindeyken, ayaklarda huzursuz ayak sendromu da denilen, kramplaşma, burkulma ve yanma hissi, kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur
Ağrı :Tüm bacağı ve özellikle diz altı bölgeyi etkileyen derin, künt ve bacağa ağırlık hissi veren bir ağrıdır. Bacağı yukarı kaldırmakla ve soğuk su uygulanması ile geçer.
Kaşıntı :Genelde varisli damarların üzerinde hissedilir. Sıcaklık ve yanma hissi ile birlikte görülür, bazen de ayak bileğine sınırlı olabilir

VARİSLERİN YOL AÇABİLECEĞİ PROBLEMLER
Flebit :Varisli damarın içinde oluşan pıhtının bulunduğu segmentlerde enfeksiyon (iltihap) gelişmesidir. Bu enfeksiyon yaşam konforumuzu etkiler ve nadirde olsa hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir.
Venöz Ülser :Daha çok ayak ön bileği ve bacak ön yüzde görülür. Varislerin olduğu alan ve daha aşağısında, toplardamar basıncının artmasına bağlı olarak, cildi besleyen kılcal damarlardan yeterli temiz kan geçemediğinden, cilt yeterli beslenemez ve hafif bir travma bile ciltte yaralar açar. Bu tür yaralar, tüm tedavilere rağmen, çok zor iyileşir. Toplardamar yetmezliği giderildiğinde, yara yerinin kanlanması normale döner ve hızlı bir iyileşme süreci başlar.
Pigmentasyon Artışı (Koyu Lekeler):Basıncı artan toplardamar ve kapiller sistemdeki kırmızı kan hücrelerinin damar dışına çıkması, hücreler arasında kalması ve parçalanması sonrasında kırmızı kan hücreleri içindeki demir pigmenti (hemosiderin) açığa çıkarak kalıcı renk değişikliğine yol açar. Varisin belirgin olduğu alanda hafif kahverenginden koyu kahverengine kadar değişen çeşitli düzeylerde lekeler olur. Bu belirtilerin görülmesi tedavide geç kalındığının göstergesidir.
Ödem ( Şişlik ):Varisli bacakta, toplardamarlar, kanı yeterince kalbe rahat taşıyamadığından, kılcal damar basıncı artar ve damar dışına sıvı sızıntısı olur bu da bacakta çeşitli düzeylerde şişliklere neden olur.
Kanama:Varis bulunduğu alanda cilt altı bağ dokusunu kağıt gibi inceltir ve tedavi edilmezse kendiliğinden veya basit bir travmayla delinir ve kontrolü çok zor kanamalara neden olabilir.

VARİS HASTALIKLARINDA DOPPLER USG ‘NİN TANISAL ONEMİ
Varisi olan kişiler sistemik muayenenin yanı sıra Doppler Ultrasonografi ile mutlaka incelenmelidir. Bun yöntemde insan vücudu için tamamen zararsız olan ses dalgaları kullanılmaktadır. Doppler USG ile toplardamarlardaki kapakçık yetmezliğinin derecelendirmesi yapılır ve hastalıklı toplardamar haritası çıkarılır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Klinik muayene ve Doppler USG yardımı ile çıkarılan toplardamar haritası değerlendirilerek tedavi stratejisi oluşturulur. Günümüzde en sık kullanılan yöntemler; Lazer uygulamaları, Skleroterapi ve Cerrahidir.

Lazer Tedavisi:Çapları 1mm ve daha az olan kılcal varisler için kullanılır, YAG lazerler bu amaçla kullanılan en popüler cihazlardır. Lazer ışınları, damarlarda dolasan kırmızı kan hücreleri (eritrositler) içindeki oksihemoglobin molekülü tarafından emilerek ısı enerjisine çevrilir. Oksihemoglobin ısı enerjisi ile damar içindeki kan hücrelerinin ısınmasına ve damar duvarlarının birbirine sıkıca yapışmasına neden olur. Sonuçta cilt altında kotu görünen kılcal varisler yok edilir. Bu amaçla günümüzde radyo frekans yöntemi de kullanılmaktadır.
Lazer tedavisinin avantajları; daha az ağrı ve rahatsızlık hissi, cerrahi kesi gerektirmemesi, morarma ve şişlik gibi problemlerin görülmemesi, kısa surede iyileşme, genel anestezi gerektirmemesi sayılabilir.

Skleroterapi:Çapları 1 – 5mm arasında olan varisli damarlar için kullanılır. Günümüzde artık klasikleşmiştir. Damarların içine kılcal bir iğne ile girilir, damar içine yapıştırıcı bir madde (polidokanol) enjekte edilir ve damar duvarları yapışarak yok edilir.
Köpük yöntemi de bir tur skleroterapidir. Genellikle 3- 5mm çaplı damarlar için tercih edilir. Yapıştırıcı etken madde enjektör içinde önce köpürtülür. Bunun amacı damarın genişleyen çapına bağlı olarak yapıştırıcı maddenin etkinliğini arttırmaktır, daha sonra damar içine enjekte edilir ve damar yok edilir.

Cerrahi Tedavi:Venöz Striping denilen klasik varis ameliyatı bazı riskler taşımaktadır. Bacakta bir kaç cerrahi kesi gerektirmesi, damarların adeta kopartılarak çıkartılması operasyon sonrası bacakta iç kanamalara bağlı morarma ve şişliklerin olması ve bir kaç haftaya varan iş – güç kaybı nedeniyle günümüzde artık tercih edilmemektedir.
Endovenöz Lazer – Radyo frekans yöntemi günümüzde artık çok popüler ve fizyolojik bir cerrahi yöntemdir. Lokal, spinal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hasta 2- 3 gün içinde normal işine dönebilir. Klasik cerrahide yukarıda bahsedilen klasik cerrahideki komplikasyonların hemen hiç biri görülmez.
Bu yöntemde kasık ana toplardamarının içine bir kateter gönderilir. Bu kateter bir lazer ya da radyo frekans cihazına bağlanır. Katetere enerji verilerek elde edilen ısı enerjisi ile hastalıklı ana toplardamar (vena safena magna) yapıştırılarak iptal edilir. İşlem 30- 60 dk. sürer, işlem sonrası ayağa elastik bandaj sarılır, bir kaç gün sonra varis çorabına geçilir.
Mikroflebektomi yöntemi, çapları 5mm den büyük ve cilt altında çok belirgin hale gelen varisli damarlar lokal yada genel anestezi altında çok ince kuretler yardımıyla çıkarılır. Çok az bir iz bırakması nedeniyle son derece estetik bir yöntemdir.

KORUYUCU PRENSİPLER ve VARİS ÇORABININ ÖNEMİ
Varis için tedavi yöntemi ne olursa olsun bazı hususlara hayat boyu dikkat etmek gereklidir. Her hastalık gibi variste nüks edebilir. Yaz aylarında güneşlenme, kaplıca tedavileri, sigara içimi, düzenli yürüyüş egzersizlerinin yapılmaması, aşırı doğum kontrol ilacı kullanımı, varisi başlatabilir ve var olan hastalığı agreje edebilir.
Varis çorabı, tedavi başladıktan hemen sonra giyilmeye başlanmalıdır. Ölçüleri hekim tarafından alınan bir çorap olmalı, sabah giyilip akşam yatma anında çıkarılmalı, 6 aylık surelerle yenisiyle değiştirilmelidir. Ayrıca varis çorabının, yaz ayları haricinde, yasam boyu giyilmesini tavsiye ediyoruz.

HEMOROİD

HEMOROİD NEDİR?
Toplumumuzda “basur” diye bilinen hemoroidler, anal kanaldaki genişlemiş varisli venlerdir. Anal kanalın iç yüzeyine zarar verecek ve venlerin normal olarak korunmasını engelleyecek olan sürekli kabızlık hemoroidlere neden olur. Bölgeye sınırlı kan akımı başka bir etkendir ve gebelik sırasında hemoroidlerin yaygın olarak görülmesinin sebebidir. Anal kanaldaki kan damarları ağının dikkate değer bir kısmı, akışı düzenleyecek kapaklardan yoksundur. Bu nedenle, kanın ağırlığı sarkmaya meyilli en aşağıdaki damarlara ilerler. Makat içinde bulunan basurlar iç hemoroidlerdir. Dışarıda el ile hissedilebilenler ise dış hemoroidlerdir ve anüsten çıktıklarında sarkabilirler. Başlangıçta sarkmış bir hemoroid kendiliğinden geri çekilebilir ancak, sonraları dışkılama sonunda siz içeri itmek zorunda kalabilirsiniz. Soğuk, mayalı içkiler (bira, viski, şarap) acılı ve baharatlı gıdalar hemoroid yapan diğer önemli nedenlerdir.