Liposuction

Liposuction, rinoplasti ve meme büyütme operasyonlarıyla birlikte dünyadaki en popüler kozmetik cerrahi prosedürlerden biridir. Belli bölgelerde birikmiş aşırı yağ hücrelerinin (uyluk, karın, sırt, kollar, bel, baldırlar, ayak bilekleri, dizler …) özel bir teknikle emilerek dışarı atılmasıdır.
Liposuction kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction kilo fazlası olan hastalara uygulanabilen bir yöntem değildir. Liposuction vücut kontürünü düzeltmek için yapılan bir operasyondur. Hastanın vücudunda fazla yağları mevcut ise onların alınması ve daha düzgün ve hatlı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.
Yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve yağ miktarına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilen bir operasyondur. Operasyon saati ve tekniği değişiklik gösterebilir.
Operasyon öncesinde hazırlanan özel bir solüsyon yapılacak olan bölgeye uygulanan iki cm lik kesiler ile girilerek içeriye verilir. 30-45dk bekledikten sonra uygun büyüklükteki kanüller kullanılarak aspirasyon yöntemi ile yüksek basınçla yağlar dışarı alınır. Verilen sölüsyonun amacı hem o bölgedeki yağların birbirinden ayrışmasını sağlamak hemde lokal olarak bölgeyi önden uyuşturmaktır.
Liposuction operasyonu sonrası hastaya bir korse giydirilir. Hastanın minimum 3 hafta korsesini giymesi şiddetle önerilir. 3 hafta sonrasında hastanın diyet yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hastanın ödemlerinin tamamen geçmesi ve vücudun tam şeklini alması için minimum 6 ay maksimum 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi beklenmelidir.