Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar, hem de erkekler için estetik bir sorundur.
Aşırı tüylenme; kalıtımsal, hormonsal veya kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanabilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde kullanılan ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal tüy dökücüler ile kalıcı çözüm elde edilmemektedir. Lazer epilasyon da prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamaktır. Daha sonra ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.

LAZER EPİLASYON UYGULAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?
Lazer epilasyon işlemini yapan ve yaptıran kişiler, işlem sırasında mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Ciltte uygulanan ışınlar kılın yapısında bulunan ve siyah rengi veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından tutulur. Tutulan ışık enerjisi, kılda ısı enerjisine dönüşür. Kıl köküne iletilen ısı mili saniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. Bu anda hafif bir iğne batmasına benzer bir his duyulur, işlem sırasındaki cihaz yoluyla sağlanan hava ve kontakt soğutma sayesinde cilt korunur, acı ve yan etkiler azaltılır. Soğutma esnasında bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlenir.

LAZER EPİLASYON SONRASI
İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlamasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat çok sıcak su uygulanmamalıdır. Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.