Kulak Estetiği

Kepçe kulak olarak adlandırılan şekilsel bozukluk çok yaygın olmakla birlikte anormal bir durum değildir. Fonksiyonel işitme bozukluklarına neden olmasa da sadece estetik kaygılar nedeniyle düzeltilmek istenir.
Cerrahi müdahale bir kaç aşamada gerçekleştirilir ve 1 saat kadar sürer. Kulağın arkasında doğal kat yerinde bir kesi açılarak yara izi neredeyse hiç belli olmayacak şekilde gizlenmiş olur. Driyi soymak suretiyle kıkırdaklı yapı ortaya çıkarılır ve cerrah tarafından yeniden şekillendirirlir. Gerekirse kulağın boyutunda bir küçültme sağlanabilir. Retroauriküler açısı ayarlanarak kulak kafatasına daha yakın yerleştirilir. Mükemmel simetriyi ve yüzle iyi uyumu sağlamak oldukça önemlidir.
Kulakları korumak için elastik bantlar başın etrafına yerleştirilir. Operasyon sonrası 2,3 içinde kaybolacak ödem ve morarmaların görülmesi normaldir. Kulaklarda oluşacak duyarlılık kısa sürede kaybolur. İşitme kaybı görülmez. İlk hafta iş görülmemesi ve ilk bir ay ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir.