Kol ve Bacak Germe

Kolların ya da baldırların iç yüzünde cildin belirgin bir gevşemesi olduğunda, liposuction yeterli olmaz ve cildin gerginliğini yeniden kazanması için germe operasyonu yapılır. Genellikle fazla kilo alıp verme , fazla spor yapmama ya da genetik olarak meydana gelen koldaki cilt sarkmalarına uygulanan bir yöntemdir. Koldaki sarkmaya bağlı olarak kol içinde kalacak şekilde koltuk altından başlayıp dirseğe kadar uzanan bir dikiş izi olmaktadır. Bu izler ilk 3-6 ay daha kırmızı ve belirgin olup ilerleyen zamanlarda kendi ten renginin bir iki ton açığı ya da koyusu şeklinde görünmektedir.Hekimin öngörüsü dolrultusunda kanama kontrolü için dren konulabilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Hastanın 1 gece hastanede yatışı sözkonusudur. Hastaya minimum 3 hafta kullanması gereken bir korse giydirilir.Kontrol ve pansuman süreci 1 hafta sürer hasta herşey yolunda gitmesi durumunda 1. Haftanın sonunda duşunu alabilir sosyal hayatına dönebilir.
Genellikle fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak bacak içlerinde oluşan cilt sarkmalarını gidermek amacıyla da bacak germe operasyonu yapılır. Operasyonda kesi izleri kasık kısmından başlayıp popo altına kadar uzanır. İzlerin böyle olmasının amacı gizleyerek herkes tarafından görünmesini engellemektir.
Operasyon sırasında önce bacak içleri fazla yağlı ise liposuction ile boşaltılır. Sonra fazla olan cilt kesip çıkarılır. Cilt altı kanama kontrolü sonrasında hekimin karar doğrultusunda hemovak dren konulabilir. Hastanın genellikle 1 ya da 2 gece hastanede yatışı söz konusudur. Hastaya minimum 3 hafta kullanması gereken bir korse giydirilir. İyileşme süreci kişiden kişeye değişmekle birlikte 1 hafta ile 3 hafta arasında değişiklik gösterebilir. Hasta 1. haftanın sonunda duşunu alabilir. Sosyal hayatına dönebilir.