Kızlık Zarı

HYMEN (kızlık zarı) Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Kızlık zarı; dış genital organlardan, labia minus dediğimiz küçük dudaklardan yaklaşık 1 ila 1,5 cm içerde bulunan vaginal mukozanın dış kısmının katlanarak sonlanması ile oluşan 2 ila 5 milimetre kalınlığında bir organdır. Vagen girişindeki bu deri kıvrımı, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir veya daha fazla sayıda delik içeren bir yapıdır. Her kadında farklı yapıya sahip olmasına karşın, genellikle ilk ilişki esnasında hafif bir kanamayla yırtılır ve böylece vajina girişiyle vajinanın birleşmesini sağlar.
Kızlık zarının henüz bozulmamış olması ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde, halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Son derece hatalı bir kriter olarak, kadının bekaretinin kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir.
Reşit olan ve akıl sağlığı yerinde olan ayrıca, sosyal ve psikolojik yönden zor durumda kalmış bir hastaya, yardımcı olmanın hekimin görev bilinci ile; bazı jinekologlar (kadın hastalıkları ve doğum uzmanları) bu operasyonu yapmaktadırlar.

Kızlık Zarı Nedir?
Kızlık zarı yani Latince adı ile HYMEN, Yunan ve Roma mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan “evlilik ve düğün tanrısı” dır. Gerdek gecesi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır. (Bu tanrının özelliği, kanatlı olması ve elinde bir meşale taşımasıdır)
Hemen hemen bütün toplumlarda değişik derecelerde sosyolojik bir öneme sahip olan kızlık zarının tıbbi adı (latincesi) “Hymen” dir. Özellikle Müslüman ülkelerde daha önceden cinsel ilişkinin olup olmadığının bir kriteri olarak görüldüğünden önemi büyüktür.
Günümüzde dahi, evlendikten sonraki ilk ilişkide kanamanın olmaması nedeniyle, pek çok kızımız haksız yere bakire olmadığı düşüncesiyle apar topar kollarından tutularak kızlık zarı muayenesi için biz jinekologlara getirilmektedir. Bu durumda bu genç kızlarımız son derecede küçük durumlara düşürülmekte ve evliliklerine maalesef çok kötü bir anıyla başlamak zorunda kalmakta; çoğu zaman da duyulan güvensizlikler nedeniyle evlilikleri kısa zaman içinde boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.
İnsanoğlunun tarihsel gelişimi süresince pek çok toplum hymeni saflığın ve el değmemişliğin yani “bekâretin sembolü” olarak görmüştür. Bu inanışın uzantıları hala daha bizim toplumumuz gibi dünyadaki pek çok toplumda sıklıkla yer almaktadır.
Ülkemizde çok yakın zamanlara kadar liseye başlama çağlarında yatılı okullara yerleştirilecek genç kız öğrenciler yönetmelik gereği zorunlu olarak kızlık zarı muayenesinden geçiriliyor ve jinekologlar tarafından düzenlenen “bakirelik” raporları ile ancak kayıtları yapılabiliyordu. Yeni kanun düzenlemeleri ile bu yüz kızarıcı uygulamalar yürürlükten kaldırılmıştır.

Kızlık Zarı Diktirme?
Kısa Süreli Olan Tamirler
Planlanan cinsel ilişkiden 2 ila 3 gün önce yapılan tamirlerdir. Yırtık olan zarın iki kenarı canlı doku için insize edilir ve kısa sürede emilen özel dikişlerle dikilerek yırtık olan parçalar iğcik şeklinde birleştirilir. 2 ila 3 gün sonra yapılan cinsel ilişkide birleştirilen bölgenin zorlanmasıyla kanama olur.

Uzun Süreli ( Kalıcı Tip) Tamir
İleri derecede parçalanmış büyük yırtıklarda veya cinsel ilişkinin en az 2 ay sonra planlanması durumunda kalıcı tip kızlık zarı tamiri yapılır. Bu operasyonda vagina mukozası özel bir teknikle kaydırılarak (flep kaydırma), yırtık yerlerin yerine yeni kızlık zarı yapılır. Bu operasyonla ilgili; hastalarımızın bazıları; kızlık zarına başka bir dokudan mı yama yapılıyor? diye soruyorlar. Böyle bir şey yoktur. Sadece yanlış bilgi söz konusudur. Kalıcı tip kızlık zarı tamirinde; hastanın kendi vajina mukozası kullanılır. Zaten kızlık zarının doğuştan oluşumunda; vajina mukozasının dışarı katlanması söz konusudur. Bizim bu operasyonda yaptığımız da; kızlık zarının, normal doğasına (fizyolojisine) uygun olarak yapılması işlemidir. Farklı bir doku değildir.
Bu işlemde yapılan dikişler, çok kaliteli dikişlerdir, en az 2 ayda kendiliğinden emilirler (erirler). İlk cinsel ilişkiye de operasyondan 2–2,5 ay sonra başlamak gerekir. Bu yöntem kalıcı olup, birkaç yıl sonra bile ilişkiye girilse de kanama olur.

Kızlık Zarı Nasıl Anlaşılır?
Kızlık zarının bozuk olup olmadığı sadece konusunda uzman bir hekim tarafından anlaşılabilecek bir durumdur. Bu işlem genel olarak çok kısa sürer ve herhangi bir acı hissi vermeyen bir kontrol yöntemidir. Evde kendi başınıza aynanın karşısında ya da farklı bir şekilde bakma yöntemi ile kızlık zarınızın bozulup bozulmadığını görme imkânınız yoktur fakat kızlık zarınızı ayna bakarak kendiniz de görebilirsiniz fakat bozulup bozulmadığı ancak bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan incelemeden sonra anlaşılabilir. Ülkemizde de çok önem verilen bu konu hakkında aslında oldukça büyük yanlışlıklar bulunmakta, özellikle her cinsel ilişkide kızlık zarının bozulabileceği kanısı çoğu insan da olmakla beraber bu kanı tamamen yanlıştır çünkü bazı kadınlardaki kızlık zarı çok kalın veya elastik bir yapıda olmasından dolayı ancak doğum yoluyla bozulan kızlık zarlarına rastlanabilmekte.

Kızlık Zarı Muayenesi
Kızlık zarı muayenesi kadın doğum uzmanı tarafından hasta jinekolojik masaya alınarak litotomi pozisyonundayken yapılır. Muayene esnasında kaymayı engellemek amacıyla gazlı bez ile küçük dudaklar tutularak çekilir ve hasta ıkındırılır. Bu esnada kızlık zarı net bir şekilde değerlendirilebilir. Muayene ağrısız bir işlemdir ve birkaç saniye içinde kızlık zarı değerlendirilir. Muayene esnasında mutlaka bir hemşire de ileride herhangi bir olumsuz iddiaya yer vermemek amacıyla hazır bulunmalıdır.