Estetik Burun Ameliyatı

Burun estetiği (rinoplasti) hem kadınlar hem erkeklerde en çok talep edilen kozmetik cerrahi operasyonlardan biridir. Rinoplasti yüzde uyumlu bir denge oluşturmaya yönelik yapılan bir operasyondur. Ancak bu prosedür sadece basit bir yeniden şekillendirme tekniği değildir. Burnun sadece dekoratif bir unsur olmadığını, aynı zamanda solunum, filtrasyon, havanın nemlendirilmesi ve koku alma gibi görevlerinin olduğunu da unutmamak gerekir.
Fonksiyonel rinoplasti dediğimiz solunum zorluğu kaynaklı operasyonlarda amaç septumun düzeltilmesi, estetik rinoplastide burun morfolojisi ve hacmine müdahale amaçlı kemik ve kıkırdaklı yapının boyunun kısaltılması ya da küçültülmesi işlemidir.
Burun estetiği operasyonu 1-2 saat kadar sürer. Operasyon sonrası burun boşluğunu emici bandajlar, burnun üstüne de burnu korumak ve stabilize etmek için bir atel yerleştirirlir.Genellikle göz çevresinde morarma ve şişlik görülebilse de ilk bir haftanın sonunda kaybolacaktır. Ağrı minimaldir ve doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle önlenebilir. Birinci haftanın sonunda atel ve dikişler alınır.
Ameliyat sonrası ilk ay gözlük takmamak tavsiye edilir. İlk 15 gün boyunca aşırı sıcakta ve direk güneş ışığı altında kalmamak gerekir. Kanama riskini önlemek için aspirin ve kan sulandırıcı türevleri kullanmamak gerekir.