Cilt Bakımı

Cilt bakımı cildin biyolojik pH dengesini düzene sokmak, gözeneklerin temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlamak, dış etkenlerin oluşturduğu zararları en aza indirmek amacıyla bu konuda eğitimli kişilerce yapılan uygulamadır. Temel amaç cildi temizleyip çevrenin verdiği zararlardan arındırıp cilde sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırmaktır. Zamanla yaş ilerledikçe ciltte kuruma meydana gelir. Yağ üretimi ve hücre yenilenmesi yavaşladığı için dış etkenlere karşı korunmasız kalır. Suyunu kaybeder, kolajen ve elastin proteinleri azaldığı için nemsizlik ve kuruluktan dolayı ciltte sarkmalar görülür. Cilt sağlığının korunması için çeşitlş bakım ürünlerinden faydalanılır. Cilt bakım kremleri, serumlar, ampuller, temizleme sütleri, tonikler, nemlendiriciler, maskeler ve peelingler, cilt bakımının temel malzemeleridir. Cilt analizinden sonra cilt tipine uygun olanı kullanılır.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?
Cilt bakımına başlarken önce kişi eğitimli bir estetisyen tarafından cildi incelenerek analiz edilir. Cilt bakım cihazında bulunan loop ( büyüteç ) bu işi yaparken cildi daha yakından inceleme olanağı verir. İnceleme sonucunda kişinin cilt tipi saptanır ve cilt tipine uygun ürünler saptanarak cilt bakım işlemine geçilir.

CİLT BAKIMININ AŞAMALARI NELERDİR?
Cilt temizleme sütü ile temizlenerek işleme başlanılır.
Cilt peeling uygulaması yapılarak ciltteki ölü hücreler arındırılır.
Gözeneklerin açılması için cilde bir müddet buhar uygulanır.
Cilt yumuşayıp gözenekler açıldıktan sonra ciltteki komedonlar, siyah nokta vakum veya trikomedon ile alınarak temizlenir.
Cilt tipine uygun serum ve ampul iyontoferez ile cilde yedirilir.
Daha sonra maske uygulamasına geçilerek cilt tipine uygun maske ince bir tabaka halinde sürülür. Maske 10-15 dakika bekletildikten sonra temizlenir.
Maske sonrasında tonik uygulamasıyla ciltteki gözenekler sıkılaştırılır.
Son aşamada nemlendirici krem ile cilde hafif masaj yapılır ve işlem tamamlanır.