Hasanpaşa Mh. Mirim Çelebi Sk.No:1 Kadıköy/İSTANBUL

   

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak, burun, boğaz ve baş-boyun ile alakalı yapılan tüm tıbbi işlemlerin bakıldığı ana bilim dalıdır.  Hastanemizde, Endovizyon sistemiyle görüntülü muayene ve KBB ameliyatları yapılabilmektedir. Polikliniklere başvuran hastaların muayenesinde mikroskopi ve diagnostik sistemler kullanılmakta, endoskopik görüntüler hastaların takipleri yapılmaktadır.

Teşhis ve Tedavi Hizmetlerimiz

 • Endoskopik (Görüntülü Muayene )
 • İşitme Kayıpları
 • Kulak Enfeksiyonları
 • Denge Hastalıkları
 • Baş Dönmesi
 • Burun Alerjileri
 • Koku Alma Bozuklukları
 • Burun Kanamaları
 • Reflü gibi Boğaz Hastalıkları
 • Fonksiyonel Burun Estetiği
 • Tüm Burun Ve Sinozit Ameliyatları
 • Kapalı Yöntemlerle Sinozit Ameliyatları
 • Radyofrekansla Burun Etlerinin Küçültülmesi.
 • Radyofrekansla Horlama Ameliyatı
 • Bademcik, Geniz Eti, Kulağa Tüp Takılması
 • Doğuştan Ve Edimsel Boyun Kitle Ve Tümörlerin Ameliyatları
 • Ses Teli Ameliyatları
 • Kulak Ameliyatları Kulak Zarı Yapılması
 • Kulak Kepçesi Ameliyatları

AMELİYATLAR

Burun; Septoplasti  (Deviasyon): Nefes alış verişini engelleyen en önemli neden septum denilen burun bölmesindeki eğriliktir. Nadiren, bazı bebekler anne karnında septumun eğri gelişimine bağlı olarak septum deviasyonu ile doğarlar. Bazen de septum, bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında eğilir. Çocukluk çağındaki ve erişkinlikteki çarpmalar, düşmeler, spor yaralanmaları, trafik kazaları da septum deviasyonuna neden olabilir. Cerrahi işlem ile düzeltilmesi işlemine septoplasti denir. Hem lokal hem de genel anestezi ile yapılır. Burun delikleri içerisinde yapılan ameliyat sonrasında dışarıdan görünmeyen kesilerle gerekli düzeltmeler yapılır.
Türbinektomi (Parsiyel, Total): Burun etlerinin alınması genelde nefes alıp vermeyi engellemeyen alt burun etleri allerji, hava kirliliği, sigara gibi nedenlerle genişleyip büyürler. Burun tıkanıklığına neden olan hastalanmış burun etleri, endoskopik yöntemle alınması işlemidir.
Polipektomi (Endoskopik): Burunda mukozal allerjiye bağlı  oluşumlardır. Lokal ya da genel anestezi altında endoskopik ameliyatla  müdahale edilir.  Eğer hastada allerjik bünye varsa çok iyi temizlenseler bile tekrarlama eğilimi gösterirler.
Sinüs; FESS : İlaç tedavilerine rağmen sonuç vermeyen kronik sinuzit vakalarına cerrahi işlem yapılır. Sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklıklar günümüzde “ endoskopik yöntemle” ortadan kaldırılarak fizyolojiye uygun sinüs havalanması ve drenajı sağlanır. Sağlam hiçbir dokusuna zarar vermeden sadece hastalığa neden olan lezyonların çıkartılarak tedavi edilir.
Boğaz; Adenoidektomi (Geniz eti): Büyümüş geniz etleri orta kulakla boğazın arka kısmını birleştiren östaki borusunu tıkayarak orta kulağın sıvı ile dolmasına ve dolayısıyla işitme kaybına neden olur. Sık tekrarlayan orta kulak iltihabı vakalarında burun tıkanıklığına bağlı sinüzit ağızdan nefes alıp verme şiddetli horlamalarda sık tekrarlayan ses telleri enfeksiyonlarında geniz eti alınmalıdır.  Basit ve sorunsuz riski az olan bir ameliyattır.
Ventilasyon tüpü: Ortakulaktaki oluşan negatif basıncın etkisiyle mukozalardan sıvı ifrazatı olur ve bu sık tekrarlayan otit ataklarına , işitme kaybına yol açar. Bu durumda orta kulak basıncını eşitlemek için ventilasyon tüpleri kulak zarı üzerine yerleştirilir. Bu tüpler 5-6 ay sonra kendiliğinden kulak zarı tarafında dışarıya atılırlar.
Tonsillektomi : Bademcikler arka ağız boşluğunun her iki yanında bulunan bir lenf bezidir. Yılda beş kereden fazla tonsillit atakları, bademcikler arkasında abse, nefes alıp vermeyi engelleyecek kadar büyük bademcikler, kötü ağız kokusu, beta hemolitik streptekok enfeksiyonuna bağlı( beta mikrobu) akut eklem romatizması, böbrek iltihabı, kalp romatizması gibi komlikasyonlar durumunda bademcikler koruma özelliklerini kaybetmiş vücuda zararlı hale gelmişlerdir. Bu durumda bademcik ameliyatına kara vermek gerekir. Ayrıca valdeyer halkası denilen boğazdaki diğer lenf bezleri de koruma görevini rahatlıkla yerine getirebilirler. Tonsillektomi ameliyatı her yaşta ve her mevsimde yapılabilir. Yalnızca üç yaşından küçük çocuklarda daha iyi ve dikkatli klinik muayene gerekmektedir.
Horlama ameliyatı (UPPP): Bademcik ve etrafındaki dokuların aşırı büyümesi ve gevşemesi sonucunda farenks denilen boğazı oluşturan duvar ile dil arkası arasındaki mesafe daralır ve uykuda gevşeyen bu dokuların hava geçişiyle titremesi sonucunda horlamayı oluşturan ses ortaya çıkar. UPPP ameliyatı ile gevşeyen dokularla birlikte bademcikler çıkartılarak dil arkası ile boğaz duvarı arasındaki mesafe genişletilir.
Kulak; Delik kulak zarı cerrahisi (Miringoplasti) : Genellikle travma yada enfeksiyon nedeniyle kulak zarı üzerinde bir delik oluşabilir. 3-4 hafta içinde kendiliğinden kapanmayan delik genel anestezi altında miringopasti denen ameliyat ile kapatılmaya çalışılır
Kronik orta kulak iltihabı cerrahisi ( Timpanoplasti, Mastoidektomi): İşitme kaybı, kulakta akıntı ve zaman zaman oluşan kulak ağrısıyla karakterize kronik orta kulak iltihabı ilaç tedavisine cevap vermiyorsa genel anestezi altında ve mikroskop kullanılarak ameliyat edilir.