Hasanpaşa Mh. Mirim Çelebi Sk.No:1 Kadıköy/İSTANBUL

   

Kardiyoloji

Kalp hastalıkları tedavisinde en önemli etken,  erken ve doğru teşhis olmasıdır. Kalp ile ilgili rahatsızlıklar, tüm teknolojik gelişmelere rağmen, ne yazıktır ki halen dünyada ölüme sebep olan hastalıklar içerisinde birinci sırada yer almaktadır. Bu rahatsızlıkların çok büyük bir kısmı öncesinde ciddi bir belirti vermeden aniden ortaya çıkarmaktadır. Bunun sonucunda da önemli oranda ani ölümler oluşmaktadır. Kesinlikle bilinmelidir ki, kalp hastalıklarının erken ve doğru teşhisi, varolan gizli kalp hastalıklarının ortaya çıkarılması ancak ileri teknoloji ürünü cihazlarla mümkün olmaktadır.
Özel Çağıner Hastanesi, doğumsal, romatizmal, hipertansiyona ve koroner yetmezliğe bağlı kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisinde, uzman kardiyologlarımız eşliğinde yeni nesil teknolojik cihazlarımız ile hizmet vermektedir. Ünitemizde; Holter, EKG ve Efor testi ile tüm kardiyolojik testler yapılabilmesi ile birlikte, acil kardiyolojik müdahaleler (Kalbe pil takılması, Pace – Maker) gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarının doğru zaman, erken teşhis ve tedavisine olanak sağlayan Kişiye Özel Check-Up isteyen herkes için uygulanabilmektedir.
Ünitemizde bulunan teknolojik cihazların işlevlerini kısaca anlatalım.

Holter

Kemere bağlanan bir cihaz olup, hasta günlük yaşamını sürdürürken 24 saat boyunca kalp elektrosunu kaydeder. Bu sayede muayene sırasında görülmeyen, ancak gün içerisinde kısa süreli geçirilen çarpıntılar, göğüs ağrıları, baygınlık hissi gibi kalpteki sorunlardan kaynaklanan tüm ritim bozuklukları tespit edilebilmektedir.

Efor Testi (Treadmill)

Bu testte hasta, bir yürüyüş bandı üzerinde yürütülerek kalp hızı artırılır. Bu esnada hastadan alınan elektrotların bilgisayarda analizi yapılır. Standart EKG ile görülemeyen bozukluklar, bu test sayesinde ortaya çıkarılır. Göğüs ağrılarının tanı ve teşhisinde önemli bir araçtır. Göğüs ağrılarının kalpten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit eder. Özellikle 40 yaş üstü herhangi bir şikayeti bulunmayan kişilerde de gizli kalp hastalığının tanısı için faydalı olabilir.