Hasanpaşa Mh. Mirim Çelebi Sk.No:1 Kadıköy/İSTANBUL

   

Kadın Hastalıkları Tetkikleri

NST (Non Stres Test)

NST bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesinde en sık uygulanan testtir. Rahim kasılmalarının olmadığı bir dönemde yapıldığı için üzerinde herhangi bir stres olmayan bebeğin durumu değerlendirilir. Nonstres test olarak adlandırılması bu yüzdendir. Annenin dinlenmiş ve tok olduğu bir dönemde yapılması idealdir.

NST ile

  • 20 dakika içinde bebek kalp atım hızını
  • Rahim kasılmaları olup olmadığını ve varsa şiddetini
  • Bebek hareketlerinin sıklığını ve bebek hareketleri ile kalp atım hızındaki değişiklikleri saptamak mümkün olur.
  • Bütün veriler özel bir kağıt üzerine kaydedilir.

HSG (Rahim Filmi )

Histerosalpingografi (HSG) filmi jinekolojide rahim içinin ve kanalların yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede kullanılan bir yöntemdir. İnfertilite (kısırlık) değerlendirmesinde istenen temel testlerden birisidir.
Ayrıca rahim ağzına veya rahme uygulanan bir müdahale sonrasında (kürtaj gibi) adet kanamalarının kesilmesi ya da çok azalması durumunda rahim ağzı kanalındaki muhtemel bir tıkanıklığın veya rahim içersindeki muhtemel bir yapışıklığın değerlendirilmesinde, tekrarlayan düşüklerde rahimde doğumsal bir gelişim kusuru bulunup bulunmadığının belirlenmesinde de yaygın olarak kullanılır.
HSG uygulanması öncesinde detaylı bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede enfeksiyon bulguları saptanması durumunda ise enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir.
HSG prensip olarak adet kanamasının bitmesini takip eden birkaç gün içersinde uygulanır. Rahim filmi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve radyoloji uzmanı veya teknisyeni tarafından beraberce uygulanır.

PAP SMEAR TESTİ

Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen bir test ve erken tanı yöntemidir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar.
Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. Alınan bu örnek labaratuvar’a (patolojiye) gönderilerek incelettirilir.

Sağlığınız Hayattaki En Önemli Varlığınızdır!

Randevu almak için hemen iletişime geçin.