MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Göğüslerin aşırı büyüklüğü ciddi sağlık sorunlarına yol açmakla beraber kadınlar için estetik bir sorun halline gelebilir.Redüksiyon Mamoplasti gereğinden fazla büyük olan memenin cerrahi olarak küçültülmesine denir.Genç kadınlarda meme büyüklüğü görülebilir. Bu durum yapısal ve fibrokistik durumlara bağlı oluşabilir. Kadınlarda yumurtalıklarda görülen ‘polikistik over’ hastalığı da araştırılmalıdır.Kadınlar genellikle daha güzel ve kabul edilebilir büyüklükte göğüslere sahip olmak isterler. Genç yaş grubunda olan hastalarda estetik kaygı daha ön plandadır.Bu yüzden estetik cerrahi onlar için büyük önem taşır.

Orta ve İleri Yaş Kadınlarda Meme Büyüklüğü
Orta ve ileri yaş gurubunda olan bayanlar için estetik görünüş yerine sağlık sorunları daha önemli hale gelmektedir.Genel olarak görülen sorunları şöyle sıralayabiliriz;

-Geçmeyen sırt ve omuz ağrıları

-Özellikle 40 yaş üzeri bayanlarda meme büyüklüğünün depresyon gibi ciddi sorunlara yol açtığı görülmüştür.

-Meme altı cilt tahrişleri ve pişikler,

-Sinir sıkışıklığına bağlı kollarda güçsüzlük ve uyuşukluk görülebilir.

İlerleyen zamanlarda boyun fıtıkları
Meme küçültme ameliyatı belirli bir plana bağlı olarak yapılır hastanın istekleri bu konuda çok önemlidir.Belirlenen ölçü b kap sütyeni tam doldurabilecek kadar yapılır. Hastanın isteği üzerine daha büyük bırakılabilir.Ameliyat sonrasında tekrar süt salgılanması ve emzirmek yapılan uygulamaya bağlıdır.Nadir olarak aşırı büyük memelere yapılan ameliyatlarda his kaybı ve emzirme fonksiyonunun kaybedildiği görülür.Önemli bir konu ise tüm meme küçültme ameliyatlarında kalıcı bir iz olacağıdır.Kullanılan tekniğe göre zamanla bu izler ten rengine yakın rengi almaya başlayacaktır.